Nejčastěji s námi řešíte
Často se nás ptáte
- Co je vodné a stočné?
-
Vodné je součin kalkulované ceny za 1 m3 a množství dodané vody v m3. Jinak řečeno vodné je úplatou za dodávku vody a za službu spojenou s jejím dodáním. Povinnost dodávky vody a právo na zaplacení vodného vzniká vtokem vody z vodovodu do vodovodní přípojky.
Stočné je součin kalkulované ceny za 1 m3 a množství vypuštěné odpadní vody v m3. Jinak řečeno stočné je úplatou za službu spojenou s odváděním a čištěním odpadních vod. Právo na stočné vzniká okamžikem vtoku odpadní vody z kanalizační přípojky do kanalizace.
- Jak se stanovuje cena pro výši vodného a stočného?
-
Způsob stanovení cen pro výpočet vodného a stočného je přísně podřízen kalkulaci stanovené v Cenovém věstníku ministerstva financí ČR pro každý kalendářní rok. Jsou to tedy ceny věcně usměrňované státem. Konkrétně Věstník MF ČR pouze určuje, jaké ekonomicky oprávněné náklady mohou být do kalkulačního vzorce (pro výpočet vodného, resp. stočného) započítány a které naopak nejsou oprávněnými náklady.
- Podle čeho se účtuje výše vodného a stočného?
-
Výše vodného se účtuje dle množství proteklé vody osazeným fakturačním vodoměrem. Odečty fakturačních vodoměrů se provádí ve stanovených cyklech (měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční). Jiný způsob určení množství dodané vody může být stanoven pouze oboustrannou dohodou dodavatele a odběratele.
Výše stočného se účtuje dle množství proteklé vody osazeným fakturačním vodoměrem, pokud je jediným zdrojem vody veřejný vodovod. Pokud má odběratel ještě jiný zdroj vody anebo prokazatelně významné množství vody neodteče do kanalizace, stočné se stanovuje na základě směrných čísel dle platných právních předpisů nebo si odběratel osadí měření odpadní vody na kanalizační přípojku. Jiný způsob určení množství dodané vody může být stanoven pouze oboustrannou dohodou dodavatele a odběratele.
Srážkové vody odváděné do veřejné kanalizace se stávají vodami odpadními a jsou rovněž zpoplatněny formou stočného. Výpočet množství těchto vod se provádí na základě velikosti plochy, ze které vody odtékají, odtokového koeficientu plochy a množství průměrných ročních srážek pro danou lokalitu dle statistiky Státního meteorologického ústavu. Srážkové vody nejsou zpoplatněny z nemovitostí pro trvalé bydlení, domácností a některých dalších specifických staveb.
- Jaká je platná metodika pro rozúčtování vodného a stočného mezi jednotlivé nájemníky, když fakturační vodoměr je pouze jeden?
-
Obecně platí, že jedna nemovitost (i pozemek) má mít pouze jednu přípojku vody nebo kanalizace. Přípojka vody je osazena jedním fakturačním vodoměrem. Další vodoměry osazené na vnitřních rozvodech nemovitosti jsou již měřidly pouze poměrovými, pomocí kterých majitel nemovitosti rozpočítává spotřebu vody v poměru stavů na bytových nebo jiných vodoměrech. Dodavatel vody nemůže kontrolovat a měnit bytové vodoměry (jednotlivé byty mají i několik poměrových měřidel, která jsou osazena na každé stoupačce, např. kuchyně, koupelna). Dodavatel vody do bytových domů účtuje vodné, případně stočné pouze ve výši dle naměřených hodnot na fakturačním vodoměru na přípojce vody do objektu. Pokud se zjištěná hodnota rozchází se součtem naměřených hodnot na podružných (bytových) vodoměrech, je věcí majitele nebo správce bytového domu, jakou zvolí metodiku doúčtování (nebo vrácení) zjištěného rozdílu v měření.
- Proč máme stále rozdíly naměřených hodnot spotřeby pitné vody mezi fakturačním vodoměrem a součtem poměrových vodoměrů osazených v jednotlivých bytech?
-
Mírné úniky a úkapy vodovodních kohoutků a velmi malé odběry nezaregistrují bytové vodoměry vůbec, nebo značně nepřesně. To proto, že průtok vody v těchto případech nedosahuje minimálních hodnot stanovených výrobcem pro správnost měření. Týká se to obecně minimálních průtoků, rozběhů i doběhů vodoměrů. Při těchto stavech je největší chyba měření. Protože fakturační vodoměr registruje celkový odběr pro celou nemovitost, tedy i součet například všech úniků v noční době, které poměrové bytové vodoměry z výše uvedených důvodů nemohly zaznamenat, je jeho měření přesnější a naměřená množství jsou zpravidla vyšší. Bytové vodoměry mají většinou metrologickou přesnost menší (A nebo B), než fakturační vodoměr na vstupu do nemovitosti (B, C nebo i D).
- Jaké mám, jako odběratel pitné vody, možnosti ověření správné funkce Vašeho fakturačního vodoměru?
-
Každý zákazník má zákonnou možnost písemně požádat o přezkoušení vodoměru a to nejpozději při výměně vodoměru. Do 30 dnů od doručení písemné žádosti naše společnost zajistí přezkoušení vodoměru u subjektu oprávněného provádět státní metrologickou zkoušku měřidel.
Pokud kontrola ve vystaveném protokolu potvrdí, že vodoměr měří v předepsaných tolerancích, veškeré náklady na přezkoušení (demontáž reklamovaného vodoměru, montáž nového vodoměru, náklady na úřední přezkoušení) platí odběratel vody.
Odběratel má také právo si na vlastní náklady zajistit metrologickou zkoušku vodoměru v místě instalace (osazení) nezávislým měřidlem. Tuto zkoušku musí provést pouze Český metrologický institut za přítomnosti dodavatele vody. Tato zkouška se provádí pouze v případě, pokud je to technicky možné.
Pokud se prokáže, že vodoměr měřil chybně v jakémkoliv ukazateli a nevyhovuje tedy požadavkům zákonných předpisů nebo je nefunkční ve smyslu zákona, bude spotřeba vody za poslední fakturační období stanovena podle předchozího srovnatelného období a pokud to není možné, tak podle směrných čísel.
- Jaké jsou možné formy placení vodného a stočného u Vaší společnosti?
-
Obecně lze říci, že vodné a stočné je možné platit:
- v hotovosti v každém zákaznickém centru, nezapomeňte si vzít poštovní poukázku - složenku
- na poště poštovní poukázkou, která je součástí faktury
- bankovním převodem
- inkasem z účtu odběratele
- zálohově s ročním vyúčtováním
Bezhotovostní platby kartami nejsou možné!
- Jak mám postupovat při zjištění chyby ve vyúčtování vodného a stočného?
-
V takovém případě kontaktujte naše obchodní oddělení na telefonu 326 376 141 - 144 nebo písemně na adresu společnosti.
- Může společnost přerušit dodávku pitné vody, pokud odběratel neplatí vodné a stočné?
-
Při dodržení ustanovení zákona č. 274/2001 Sb. dodavatel vody může uzavřít přívod vody nebo zamezit odvádění odpadních vod již při prodlení 30 dní od data splatnosti faktury. Po zaplacení dlužné částky i veškerých nákladů vzniklých s přerušením dodávky vody (odvádění odpadní vody), obnoví provozovatel dodávku vody nebo odvádění odpadní vody. Nestačí tedy pouze zaplatit dlužné vodné a stočné.
- Jak mám postupovat při zjištění poruchy vodovodní nebo kanalizační sítě?
-
Jakoukoliv poruchu, nebo i podezření lze nahlásit na nepřetržitý DISPEČINK společnosti na následující telefony:
- Ve kterých případech může Vaše společnost přerušit nebo omezit dodávku pitné vody nebo odvádění odpadních vod?
-
Přerušení nebo omezení dodávky vody a odvádění odpadních vod řeší platné právní předpisy a je to mimo jiné v těchto případech:
- živelné pohromy, při havárii vodovodu nebo kanalizace, vodovodní přípojky nebo při možném ohrožení zdraví lidí nebo majetku
- při provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací
- nevyhovuje-li zařízení odběratele technickým požadavkům tak, že jakost nebo tlak vody ve vodovodu může ohrozit zdraví a bezpečnost osob a způsobit škody na majetku
- neumožní-li odběratel provozovateli, po jeho opakované výzvě, přístup k přípojce nebo zařízení vnitřního vodovodu nebo kanalizace podle podmínek uvedených ve smlouvě
- bylo-li zjištěno neoprávněné připojení vodovodní přípojky nebo kanalizační přípojky
- neodstraní-li odběratel závady na vodovodní přípojce nebo kanalizační přípojce nebo na vnitřním vodovodu nebo vnitřní kanalizaci zjištěné provozovatelem ve lhůtě jím stanovené, která nesmí být kratší než 3 dny
- při prokázání neoprávněného odběru vody nebo neoprávněného vypouštění odpadních vod
- v případě prodlení odběratele s placením podle sjednaného způsobu úhrady vodného nebo stočného po dobu delší než 30 dnů
- Jak mám postupovat při zjištění poruchy na vnitřním vodovodu nebo při neodtékající vnitřní kanalizaci?
-
Pokud dojde k poruše na vnitřních instalacích vody nebo kanalizace v domě, je nutné se obrátit na specializované instalatérské firmy, které mají technické vybavení na domovní rozvody. Častým případem jsou ucpané vnitřní kanalizační stoupačky, ke kterým se naší technikou (pro uliční kanalizační stoky) nedokážeme dostat. Je nutné se obrátit na specialistu. Provozovatel vodovodu a kanalizace je povinen opravovat a udržovat přípojky pouze na veřejném prostranství.
- Jak mám postupovat při přerušení dodávky teplé vody?
-
Centrální dodávku teplé vody do objektů naše společnost nezajišťuje (v Mladé Boleslavi je dodavatelem firma Centrotherm). Pokud k přerušení dojde, důvodem může být několik příčin včetně poruchy na horkovodech. Je nutné se obrátit na Vašeho dodavatele teplé vody.
- Jak mám postupovat při zjištění poškození fakturačního vodoměru, jeho plomby nebo některé z plomb osazených dodavatelem vody?
-
Dle platné vodoprávní legislativy je odběratel povinen chránit vodoměr před poškozením a bez zbytečného odkladu oznámit provozovateli závady v měření. Byla-li nefunkčnost nebo poškození vodoměru způsobena nedostatečnou ochranou vodoměru odběratelem nebo jeho přímým zásahem vedoucím k poškození vodoměru, hradí újmu a náklady spojené s jeho výměnou odběratel.
- Může společnost přerušit dodávku pitné vody, pokud odběratel neplatí vodné a stočné?
-
Při dodržení ustanovení zákona č. 274/2001 Sb. dodavatel vody může uzavřít přívod vody nebo zamezit odvádění odpadních vod již při prodlení 30 dní od data splatnosti faktury. Po zaplacení dlužné částky i veškerých nákladů vzniklých s přerušením dodávky vody (odvádění odpadní vody), obnoví provozovatel dodávku vody nebo odvádění odpadní vody. Nestačí tedy pouze zaplatit dlužné vodné a stočné.
- Na co si dát pozor v případě stagnace pitné vody v potrubí?
-
Stagnace vody v potrubích může vést k různým zdravotním rizikům, jako jsou růst patogenů, např. Legionelly apod. Zde je několik tipů, jak tyto hrozby omezit:
- Pravidelné používání vody. Snažte se používat vodu pravidelně, aby nedocházelo k její stagnaci nebo odtočte dostatečné množství vody před mytím či sprchováním.
- Opravte nebo odstraňte nepoužívaná potrubí. Pokud víte o nepoužívaném potrubí v domě, zvažte jejich odpojení.
- Pravidelné čištění a dezinfekce. Pravidelně čistěte a dezinfikujte zařízení napojená na vodoinstalaci, například úpravny vody nebo lednice s výrobníkem ledu. Kvalitní pitná voda z vodovodu může být v těchto zařízeních kontaminována a znehodnocena bakteriemi.
- Pravidelné krátkodobé nahřívání bojleru teplotu přes 80°C. To pomáhá zabránit růstu patogenů.
- Péče o vodoinstalace. Zajistěte si pravidelné prohlídky a servis vnitřních rozvodů od odborníků.
Pokud máte podezření, že voda z vodovodu není v pořádku, obraťte se, prosím, na dispečink naší společnosti na telefonu 326 721 507 nebo 603 245 533.
- Jaké je ohrožení lidského zdraví při používání pitné vody z vodovodu a doporučení ke snížení rizika?
-
Primárním cílem naší společnosti je dodávka nezávadné pitné vody. Jest však málo známá skutečnost, že za vnitřní vodovod a jeho zdravotní a technickou způsobilost k dopravě pitné vody zodpovídají vlastníci domů a bytů.
Ohrožení lidského zdraví při používání pitné vody z vodovodu může být způsobeno několika faktory. Všechna rizika naše společnost při výrobě a distribuci eliminuje a případný výskyt nežádoucích látek snižuje pod limity dané platnou legislativou. Uvádíme některá rizika a doporučení, jak tyto hrozby v domovních rozvodech minimalizovat:
Rizika:
- Mikrobiální kontaminace. Bakterie, viry a parazity mohou způsobit gastrointestinální problémy a další onemocnění. Zdrojem znečištění může být např. domácí úpravna vody nebo výrobník ledu integrovaný do lednice.
- Chemikálie. Přítomnost pesticidů nebo zvýšený obsah dusičnanů či dalších chemikálií může mít škodlivé účinky na zdraví. Týká se především zásobování domácnosti ze soukromého zdroje.
- Těžké kovy. Například olovo ze starých potrubí v domech má dlouhodobé negativní zdravotní účinky, včetně poškození nervového systému.
Doporučení:
- Pravidelně čistěte a dezinfikujte. Udržba zařízení připojená na vodoinstalaci je důležitá, např. úpravny vody nebo lednice s výrobníkem ledu v souladu s doporučením výrobců.
- Opravy a údržba potrubí. Ujistěte se, že vodoinstalace je v dobrém technickém stavu.
- Nepoužívejte chemikálie. Omezte používání chemikálií v domácnosti, které by mohly znehodnotit pitnou vodu, a zvažte ekologičtější alternativy.
Dodržováním těchto doporučení můžete snížit rizika spojená s používáním pitné vody z vodovodu. Další informace jsou k dispozici na webu Státního zdravotního ústavu: https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/zivotni-prostredi/kvalita-vody/pitna-voda.
- Jaká je tvrdost pitné vody v Mladé Boleslavi?
-
Ve skupinovém vodovodu Mladá Boleslav se dlouhodobě pohybuje tvrdost vody na hodnotách mezní hodnoty 2,5 mmol/l. Dle obecně u nás používané stupnice tvrdosti vody jde o vodu středně tvrdou až tvrdou.
Tvrdost vody je v tabulce uvedena v jednotkách mmol/l. Pro přepočet na stupně německé je třeba příslušné hodnoty vynásobit koeficientem 5,6. Vyhláška stanovuje pouze doporučené hodnoty tvrdosti vody, dodávané spotřebitelům.
Stupnice tvrdosti vody u nás nejběžněji používaná má následující meze:
Stupeň tvrdosti Hodnota voda velmi tvrdá více než 3,76 mmol/l voda tvrdá 2,51 - 3,75 mmol/l voda středně tvrdá 1,26 - 2,50 mmol/l voda měkká 0,70 - 1,25 mmol/l voda velmi měkká méně než 0,50 mmol/l Obě extrémní tvrdosti jsou nežádoucí jak z hlediska zdravotního, tak i technického.
- Proč je občas pitná voda po jejím natočení cítit chlórem?
-
Je to způsobeno hygienickým ošetřením vody na bázi chlóru, které používáme. Je skutečností, že chlórování omezujeme na nejnižší nutnou míru. Vyšší dávky používáme pouze jako prevenci po haváriích vodovodních řadů, nebo při mimořádném ošetřování zdrojů vody. Přípustné maximum chlóru v pitné vodě je stanoveno na 0,3 mg/l. Taková voda je sice zdravotně nezávadná, ale chuťově obtížně pitelná.
- Proč si občas natočíme do sklenice bílou vodu?
-
Je to jev, který by Vás neměl znepokojovat. Bílé zabarvení způsobují mikroskopické bublinky vzduchu, které se začnou od dna pomalu uvolňovat a voda je velmi rychle čirá. Stává se to hlavně tam, kde je tlak vody v potrubí vysoký. Mnohdy po opravách potrubí, zvláště velkých průměrů zůstane v potrubí vzduch a „bílá“ voda teče pouze po přechodnou dobu. Některé vodovodní kohoutky jsou na výtoku opatřeny perlátory, které způsobují krátkodobé provzdušnění vody se stejným efektem zbarvení vody. Prudce puštěná a vysoce provzdušněná voda nestříká a obtéká předměty vystavené proudu vody. Je ale velmi důležité perlátory často čistit, protože mohou zhoršovat chuťové vlastnosti vody.
- Proč teče někdy z kohoutku voda zbarvená do červena?
-
Tento jev nesmí trvat dlouho a opakovat se často. Není se čeho obávat. Každá pitná voda, podzemní zvláště, má různé povolené obsahy minerálních solí, které se do ní dostaly z horninového prostředí. Dle obsahu minerálních solí může být voda kyselá či alkalická, měkká či tvrdá nebo vyvážená. Při průchodu potrubím, nejvíce ocelovým nebo litinovým, dochází k oxidaci železa. Velmi jemné zoxidované částečky se usazují na méně exponovaných místech na dně potrubí. V případech mimořádných odběrů vody, zvláště při požárech a haváriích vodovodního potrubí stoupne rychlost vody v potrubí a ta usazené částečky zoxidovaného železa strhne a zbarví vodu do hnědočervena. Je to přechodný jev a netrvá dlouho. Proto se každé potrubí musí pravidelně odkalovat, některé velmi často, až jsme za to kritizováni, jiné daleko méně.
Často nás lidé upozorňují, že jim dlouhodobě teče zbarvená voda při míchání studené a teplé užitkové vody. Teplá užitková voda nemá parametry pitné vody, není naší společností dodávána a v takových případech se musíte obrátit na majitele domu. V domácnostech to bývá obdobné, zásobníky teplé užitkové vody se musí dle potřeby vyčistit nebo odkalit.
- Voda kohoutková nebo balená?
-
Na otázku nelze jednoznačně odpovědět. Voda není tovární výrobek, je získávána z povrchových a podzemních zdrojů. Balené vody jsou stáčené výhradně z podzemních zdrojů. Na Mladoboleslavsku jsou všechny zdroje podzemního typu srovnatelné s vodou v lahvích. Je to tedy otázka vkusu, chuťových buněk a peněženky konzumentů pitné vody.
- Chci si pořídit filtr na vodu z vodovodu, jaký je Váš názor?
-
Záleží na primární funkci filtru. Pokud bude snižovat dusičnany, železo, tvrdost vody atd. v mezích pro jednotlivé ukazatele dle vyhlášky č. 252/2004 Sb., nelze takové filtry zakazovat. Pozor si musíte dát na případné mikrobiologické zhoršení kvality vody, neboť většina výrobků je z plastových částí, které jsou na výše uvedené zhoršení kvality náchylné.
Důrazně varujeme před hojně marketingově nabízenými filtry na bázi reversní osmózy. Takové filtry udělají z kvalitní pitné vody obdobu destilované vody, která je prokazatelně životu nebezpečná. Před nákupem jakéhokoliv filtru se raději poraďte s odborníky. Někteří výrobci pod tlakem hygieniků doplnili tyto filtry o dávkování vápníku, hořčíku a dalších minerálů (upravuje se zpět na pitnou?!).
- Kam nejlépe osadit vodoměr – dům nebo šachta?
-
Dle platné vodoprávní legislativy je povinností odběratele dodržet podmínky umístění kompletní vodoměrné sestavy, včetně fakturačního vodoměru dle schválené projektové dokumentace ve stavebním řízení. Tomuto schválení předchází souhlas vlastníka vodovodu s místem osazení fakturačního vodoměru.
Pokud je vodoměr umístěn suterénních prostorách domu, je lépe chráněn před mrazem, ale majitel musí umožňovat vstup do domu provozovateli vodovodu k provedení odečtu a ke kontrole vodoměru (vodoměr je v majetku vlastníka veřejného vodovodu). Zároveň nesmí být přístup k vodoměru omezen nebo znemožněn zařizovacími předměty nebo nábytkem (regály, stoly apod.). Nezbytnou podmínkou je maximální délka přípojky 12 metrů od vodovodního řadu a vodoměrná sestava musí být za první obvodovou stěnou 1.NP.
Do venkovní šachty se vodoměr umísťuje v případech, když se přípojka vody a stavba domu neprovádí současně, když je přípojka delší jak 12 metrů, nemá přímý směr do nemovitosti anebo je to výslovný požadavek majitele napojované nemovitosti. V každém případě musí odběratel zejména dbát na technický stav poklopu a jeho řádné osazení na vstupní komínek s ohledem na pohyb osob nebo zvířat a zamezit jejich pádu do vodoměrné šachty.
- Může se fakturační vodoměr točit sám?
-
Vysvětlení je velice jednoduché. Nemůže. Mechanice vodoměru musí dodat energii protékající voda s podmínkou, že voda za vodoměrem odtéká i v malém, téměř nepostřehnutelném množství. Protože malé průtoky těžko postřehnete na číselníku vodoměru, vybavují výrobci vodoměr ještě tzv. hvězdičkou. Toto zařízení prokáže sebemenší průtoky vodoměrem. Pokud máte prokazatelně uzavřeny všechny vodovodní domovní výtoky, žádný neodkapává či neprotéká WC a hvězdička se otáčí, třeba i velmi pomalu, tak máte s určitostí na vašem vnitřním rozvodu vody poruchu.
- Jak mám postupovat při zjištění poškození fakturačního vodoměru, jeho plomby nebo některé z plomb osazených dodavatelem vody?
-
Dle platné vodoprávní legislativy je odběratel povinen chránit vodoměr před poškozením a bez zbytečného odkladu oznámit provozovateli závady v měření. Byla-li nefunkčnost nebo poškození vodoměru způsobena nedostatečnou ochranou vodoměru odběratelem nebo jeho přímým zásahem vedoucím k poškození vodoměru, hradí újmu a náklady spojené s jeho výměnou odběratel.
- Jak snížit spotřebu vody?
-
- Sprchujte se. Upřednostněte sprchování před koupelí ve vaně.
- Zkraťte sprchování. Každá minuta ve sprše navíc znamená vyšší spotřebu vody.
- Využijte úsporné sprchové hlavice. Tyto hlavice redukují průtok vody, aniž by omezily komfort.
- Udržujte kohoutky a uzávěry. Kapající kohoutek může za den promarnit mnoho litrů vody.
- Instalujte stop ventily. Vypněte vodu při mytí rukou.
- Šetřete vodou při čištění zubů. Stačí opláchnout kartáček na začátku a na konci čištění. Pokud zbyde v kelímku voda pro vypláchnutí úst, použijte ji pro omytí umývadla.
- Vybírejte úsporné spotřebiče. Investujte do praček a myček s nízkou spotřebou vody.
- Zapínejte myčky a pračky s plnou náplní. Spotřebiče plňte až na maximální kapacitu, abyste efektivně využili vodu.
- Zadržování a akumulace dešťové vody. Použijte dešťovou vodu na zalévání zahrady.
- Zalévejte zahradu večer. Zamezíte tak zbytečnému odpařování vody během dne.
- Jak snížit rizika způsobující úniky vody?
-
Omezit rizika způsobující úniky vody je důležité pro ochranu zdrojů vody a životního prostředí. Zde je několik doporučení:
- Pravidelná kontrola vodoinstalace. Pravidelně kontrolujte stav vodoměru a technický stav vnitřní vodoinstalace. Ujistěte se, že nikde neuniká voda. Opravte případné úniky.
- Pravidelná kontrola připojených zařízení. Pravidelně kontrolujte zařízení pro ohřev vody, kotle a další zařízení, do nichž je přivedena voda, na přítomnost úniků. Například pojišťovacím ventilem před bojlerem může trvale odkapávat voda, buď vlivem netěsnosti, nebo při ohřevu vody v nádrži. Doporučujeme vybavit rozvody teplé užitkové vody o kvalitní expanzní nádrž.
- Použití kvalitních materiálů. Používejte kvalitní materiály a komponenty, které jsou odolné vůči opotřebení a korozivním procesům.
- Technologie detekce úniků. Investujte do technologií detekce úniků v budovách, jako jsou senzory a systémy monitorování, které mohou upozornit na trvalý odběr vody.
- Jaké jsou možnosti pro omezení odvádění dešťových vod do kanalizace na pozemku nebo v domě?
-
Existuje několik možností, jak snížit nebo eliminovat odvádění dešťových vod do kanalizace. Přispějete tak ke snížení zatížení kanalizační sítě, čistíren odpadních vod a nákladů na provoz. Zároveň tak chráníte životní prostředí, protože v letních měsících není neobvyklý úhyn ryb ve vodních tocích způsobený výtokem směsi dešťové a splaškové vody z odlehčovacích objektů na kanalizaci. Zde je několik doporučení:
- Zelené střechy. Tyto střechy jsou pokryty rostlinami, které absorbují vodu a pomáhají snížit množství dešťové vody, která natéká do kanalizace. V letních měsících se zachycená voda odpařuje a snižuje se tak přehřívání městských aglomerací.
- Průlehy v nezpevněných plochách. Tyto systémy zachycují a zasakují dešťovou vodu v mělkých příkopech, které lze bez problémů sekat zahradní technikou.
- Použití permeabilních povrchů. Například zatravňovací tvárnice nebo dlažba s velkými mezerami umožňují pronikání vody do podloží, což snižuje množství vody, která se dostává do kanalizace.
- Vsakovací studny či galerie. Tyto stavby zachycují dešťovou vodu a umožňují ji postupně uvolňovat do podloží.
Tato opatření pomáhají zachytávat vodu v krajině a vsakem transportovat do podzemních zásob využitelných při dlouhých obdobích sucha jednak pro rostliny, a též pro odběr vody pro zavlažování.
S odkazem na zákon č. 254/2001 Sb. §5 odst. 3 je povinností stavebníka vyřešit likvidaci dešťových (srážkových) vod na svém pozemku. Výňatek ze zákona: ... Dále je stavebník povinen zabezpečit omezení odtoku povrchových vod vzniklých dopadem atmosférických srážek na tyto stavby (dále jen "srážková voda") akumulací a následným využitím, popřípadě vsakováním na pozemku, výparem, anebo, není-li žádný z těchto způsobů omezení odtoku srážkových vod možný nebo dostatečný, jejich zadržováním a řízeným odváděním nebo kombinací těchto způsobů. Bez splnění těchto podmínek nesmí být povolena stavba, změna stavby před jejím dokončením, užívání stavby ani vydáno rozhodnutí o dodatečném povolení stavby nebo rozhodnutí o změně v užívání stavby.
- Jaké požadavky musí splnit vnitřní vodovod v budově?
-
Podle ustanovení § 2 odst. 7 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů, je vnitřním vodovodem potrubí určené pro rozvod vody po pozemku nebo stavbě, které navazuje na konec vodovodní přípojky (za vodoměrem).
Použité materiály musí splňovat legislativní požadavky. U vnitřního vodovodu musí být použity materiály zdravotně nezávadné určené pro styk s pitnou vodou v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 409/2005 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody, v platném znění. Výrobky musí být vyráběny podle platných evropských a českých norem, s certifikací pro ČR. Obecné požadavky na technická zařízení vnitřního vodovodu jsou stanoveny ve vyhlášce č. 146/2024 Sb., o obecných požadavcích na výstavbu, v platném znění.
Technické požadavky na vnitřní vodovody jsou specifikovány v ČSN 75 5409. Materiály vodovodního potrubí musí splňovat požadavky ČSN 75 5401 Navrhování vodovodního potrubí, ČSN EN 806-1 (73 6660) Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 1: Všeobecně, ČSN EN 806-2 (75 5410) Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě – Část 2: Navrhování ČSN EN 806-3 (75 5410) Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 3: Dimenzování potrubí - Zjednodušená metoda, ČSN EN 1717 (75 5462) Ochrana proti znečištění pitné vody ve vnitřních vodovodech a všeobecné požadavky na zařízení na ochranu proti znečištění zpětným průtokem, ČSN 75 5455 Výpočet vnitřních vodovodů atd.
Vybrané přípustné materiály pro vnitřní vodovod uvádí Příloha A ČSN EN 806-2. Olověné trubky a tvarovky nejsou přípustné!
Potrubí rozvodů pitné vody se nesmí propojovat s potrubím užitkové a provozní vody a ani s potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému. Pokud by mělo dojít k zásobování vodou z veřejného vodovodu i ze soukromého zdroje (studny), musí být vybudovány dva samostatné rozvody vody (tyto rozvody nesmí být propojeny). Bližší informace naleznete u dotazu Proč je zakázáno propojení rozvodu pitné vody z vodovodu se soukromým zdrojem vody?
Ucelený přehled doporučení pro vlastníky nebo správce budov poskytuje dokument publikovaný Státním zdravotním ústavem Desatero správné péče o vnitřní vodovod.
- Proč je zakázáno propojení rozvodu pitné vody z vodovodu se soukromým zdrojem vody?
-
Odběratelé se na nás obrací s dotazem: „Budu realizovat studnu nebo osazovat nádrž na dešťovou vodu. Rád bych tuto vodu použil na splachování toalety, praní prádla, případně k dalším účelům (závlahy, apod.)“.
Poměrně běžný dotaz, který v praxi způsobuje závažný legislativní i technický problém. Využívat např. podzemní vodu ze soukromého zdroje nebo dešťovou vodu (dále jen „jiný zdroj vody“) v nemovitosti může být výhodné, vyžaduje to však komplexní řešení vnitřní vodoinstalace.
Záměrem využívat jiný zdroj vody pro činnosti v nemovitosti, která je připojena vodovodní přípojkou na veřejný vodovodní řad, jsou dotčeny zájmy naší společnosti jako vlastníka a provozovatele veřejného vodovodu i veřejný zájem.
Podle ustanovení § 11 odst. 2 zákona č. č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu v platném znění, nesmí být potrubí vodovodu pro veřejnou potřebu včetně jeho přípojek a na ně napojených vnitřních rozvodů propojeno s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody (studna - vrt, lokální zdroj vody, hospodaření s dešťovou vodou apod.), než je vodovod pro veřejnou potřebu.
Propojení potrubí vodovodní přípojky s potrubím přivádějícím vodu z jiného zdroje může způsobit mísení pitné vody z veřejného vodovodu a vody čerpané ze studny neznámé jakosti, a tím i kontaminaci pitné vody ve veřejném řadu, např. zpětným nasátím vody ze studny při odstávce nebo poruše veřejného vodovodu!
Ačkoli se subjektivně může zdát voda ze studny v pořádku, její rozbor prokáže látky či organismy způsobující vážné zdravotní problémy, i když se nemusí projevit u obyvatel daného domu. Nejčastěji bývají překročeny mikrobiologické ukazatele. Největším rizikem jsou koliformní bakterie, které vyvolávají střevní a zažívací potíže, dále se ve velké míře vyskytují nadlimitní hodnoty dusičnanů (především v oblastech intenzivní zemědělské činnosti) a nadlimitní koncentrace železa, či zákal. Požití takové vody člověkem s oslabeným imunitním systémem může vést k fatálním důsledkům.
Nezbytným řešením je provedení dvou samostatných (oddělených) rozvodů pitné vody a užitkové vody do rodinného domu, za podmínek vyplývajících z obecně platných předpisů.
Jak v takovém případě postupovat:
Pokud bude užitková voda ze studny využívána jako individuální zdroj za účelem zásobování domácnosti, musí být naší společnosti předložena projektová dokumentace změny stavby rodinného domu (úprava vnitřních rozvodů vody), ze které bude patrno, v jakém rozsahu bude využívána voda ze studny a pitná voda z vodovodní přípojky, jaké stavební úpravy jsou navrženy pro to, aby rozvody pitné vody zásobované z veřejného vodovodu a rozvody ze studny nebyly propojeny. Technické řešení musí zamezit možnému (i nechtěnému) propojení s pitným vodovodem tak, aby nedošlo ke kontaminaci pitné vody v objektu či ve veřejném vodovodu. Je zakázáno užití elektromagnetických a vícecestných ventilů. Vsazení zpětné klapky, uzávěru nebo trojcestného ventilu mezi potrubí s pitnou a užitkovou vodou (není-li předsazena přerušovací nádrž) je propojením dle platné legislativy (obě soustavy jsou stále hydraulicky spojeny). Závažnou kontaminaci pitné vody způsobí technická závada či opotřebení (např. malá netěsnost klapky, uzávěru) nebo neúmyslná manipulace s uzávěrem apod.
Norma ČSN 75 5409 Vnitřní vodovody v kap. 3.4 definuje užitkovou vodu jako: „Vodu, která vyhovuje zdravotním požadavkům orgánů hygienické služby a technologickým požadavkům podle způsobu jejího užívání; s touto vodou může člověk přicházet do styku, ale nesmí ji používat k pití a pro přípravu potravin (viz. ČSN 75 0150); užitková voda není dodávána z vodovodů pro veřejnou potřebu.“ Dále tato norma v kap. 6.7.2 stanovuje: „Potrubí pro nepitnou vodu musí být vždy trvale označeno barevnou samolepící páskou umístěnou na trubkách nebo na tepelné izolaci nebo barevným nátěrem. Označení potrubí se provádí dle ČSN 13 0072. Při označování barvami se potrubí nepitné vody označuje bílou barvou. Uzavírací armatury na potrubí nepitné vody se musí podle druhu vody označovat nápisem „nepitná vody“, „provozní voda“ nebo „užitková voda“. Vodovodní potrubí pitného vodovodu se nesmí propojovat s potrubím užitkové a provozní vody a ani s potrubím z jiného zdroje vody (studny), který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.“ Obdobný požadavek uvádí norma ČSN 75 5409 Vnitřní vodovody v kap. 11.2.
Podle ustanovení § 3 odst. 2 zákona č. č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu v platném znění, je vlastník vodovodní přípojky povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu.
- Před zahájením užívání stavby studny požadujeme prověření technického stavu vodovodní přípojky. Náš pracovník bude na základě objednávky přizván kontrole vodovodní přípojky a úprav na rozvodech vody za vodoměrem.
- K záměru by mělo být vydáno závazné stanovisko orgánu ochrany veřejného zdraví, který stanoví jakost vody pro účel, ke kterému bude využívána a musí být řešena odpovědnost majitelů zařízení v případě ohrožení života nebo zdraví obyvatel v důsledku kontaminace pitné vody. Porušení zákonných povinností může zapříčinit ohrožení života nebo zdraví dle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Tyto podmínky požadujeme zapracovat do projektové dokumentace stavby.
Pokud budou vody ze studny vypouštěny do veřejné kanalizace, množství odpadních vod (v tomto případě i využívaných vod ze studny) odváděných z objektu do kanalizace, resp. výše m3 odvedených do kanalizace bude stanovena po dohodě s provozovatelem kanalizace buď na základě směrných čísel roční potřeby vody uvedených v příloze č. 12 vyhlášky č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon o vodovodech a kanalizacích, v platném znění; anebo musí být vypouštěné množství odpadních vod měřeno zařízením schváleným provozovatelem veřejné kanalizace a vybudovaným na náklady producenta odpadních vod. Množství vody měřené vodoměrem nelze použít pro stanovení stočného.
Při nedodržení výše uvedených požadavků platných právních předpisů je provozovatel oprávněn přerušit dodávku pitné vody a odvádění odpadních vod do doby odstranění zjištěných závad (viz § 9 odst. 6 zákona č. 274/2001 Sb., v platném znění).
- Jaké požadavky musí splnit vnitřní kanalizace v budově?
-
Podle ustanovení § 2 odst. 8 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů je vnitřní kanalizace potrubí určené k odvádění odpadních vod, popřípadě i srážkových vod ze stavby, k jejímu vnějšímu líci. V případech, kdy jsou odváděny odpadní vody, popřípadě i srážkové vody ze stavby i pozemku vně stavby, je koncem vnitřní kanalizace místo posledního spojení vnějších potrubí. Tato místa jsou také začátkem kanalizační přípojky. Bližší informace jsou uvedeny na stránkách Ministerstva zemědělství.
Systémy vnitřní kanalizace se navrhují a provádějí za použití stavebních součástí a materiálů, které musí být certifikovány pro příslušné použití podle platných legislativních předpisů. Zakázané jsou takové materiály, které nemají dostatečnou hydraulickou kapacitu, nejsou ve spojích a v celé ploště těsné a nevykazují konstrukční a chemickou odolnost.
Obecné požadavky na technická zařízení vnitřní kanalizace jsou stanoveny ve vyhlášce č. 146/2024 Sb., o obecných požadavcích na výstavbu, v platném znění. Navrhování, výpočty, provádění a montáž a zkoušení vnitřní kanalizace se provádí zejména podle platné ČSN 75 6760 (2014) - Vnitřní kanalizace, ČSN EN 12056 (75 6760) Část 1 až Část 5 - Vnitřní kanalizace - gravitační systémy a dalších souvisejících technických norem a předpisů.
- Jaké požadavky musím splnit pro připojení na vodovod a odběr vody?
-
Podle ustanovení § 3 odst. 1 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů, je vodovodní přípojka samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Pro každou nemovitost se zřizuje jedna vodovodní přípojka s napojením přímo na vodovodní řad. Vodovodní přípojka musí být navržena v souladu s vyhláškou č. 146/2024 Sb., o obecných požadavcích na výstavbu, v platném znění a normovými požadavky ČSN 75 5411 aj.
Technická dokumentace, resp. technické podmínky vodohospodářských staveb zahrnující požadavky i na vodovodní přípojky, vodoměrné šachty, vodoměrné sestavy a směrnice pro geodetické zaměření přípojek jsou k dispozici na webu společnosti v sekci Naše voda.
Další informace pro projektovou činnost o možnostech připojení vodovodní přípojky, o zřízení a realizaci přípojky včetně venkovních vodoměrných šachet lze nalézt na webu naší společnosti v sekci Zákaznický servis .
V těchto záležitostech se také lze obrátit na naši společnost, oddělení technicko-provozní činnosti na mail tpc@vakmb.cz nebo telefonech 326 376 170 nebo 326 376 252.
Před zahájením dodávky pitné vody musí být:
- provedena kontrola technického stavu a provozuschopnosti vodovodní přípojky,
- uzavřen smluvní vztah na základě žádosti ke stažení v sekci Formuláře,
- osazen vodoměr na základě objednávky.
V případě výstavby nového vodovodního řadu je možné zahájit dodávku vody až po:
- vydání kolaudačního souhlasu pro stavbu vodního díla,
- osazení vodoměru na předávacím místě s uzavřením smluvního vztahu nebo
- po vypořádání vlastnického vztahu k vodnímu dílu.
Dokumenty ke stažení
- Reklamační řád (pdf, 205.48 kB)
- Kanalizační šachta REHAU ceník (pdf, 714.07 kB)
- Žádost o zřízení přípojky odvodňovacích prvků (docx, 86.31 kB)
- Žádost o vyjádření (pdf, 216.99 kB)
- Žádost o vyjádření (docx, 57.47 kB)
- Objednávka zákresu sítí GIS (pdf, 241.97 kB)
- Objednávka zákresu sítí GIS (docx, 56.35 kB)
- Objednávka s prohlášením o DPH (pdf, 197.44 kB)
- Žádost o zřízení přípojky (docx, 52.41 kB)
- Žádost o zřízení přípojky (pdf, 182.26 kB)
- Reklamační list (docx, 51.76 kB)
- Reklamační list (pdf, 114.20 kB)
- Žádost o snížení účtovaného množství vypouštěné odpadní vody 2025 (pdf, 150.58 kB)
- Bakov nad Jizerou.pdf (pdf, 4.90 MB)
- Bělá pod Bezdězem.pdf (pdf, 2.41 MB)
- Benátky nad Jizerou.pdf (pdf, 5.35 MB)
- Bukovno - Líny.pdf (pdf, 1.47 MB)
- Chotětov s místní částí Hřivno - Bezno - Sovinky.pdf (pdf, 2.69 MB)
- Dobrovice.pdf (pdf, 2.81 MB)
- Domousnice.pdf (pdf, 1.42 MB)
- Katusice.pdf (pdf, 4.97 MB)
- Kněžmost.pdf (pdf, 1.62 MB)
- Kochánky.pdf (pdf, 1.34 MB)
- Kosořice.pdf (pdf, 4.70 MB)
- Ledce.pdf (pdf, 2.95 MB)
- Luštenice.pdf (pdf, 3.36 MB)
- Mladoboleslavsko.pdf (pdf, 3.80 MB)
- Mnichovo Hradiště.pdf (pdf, 2.73 MB)
- Semčice.pdf (pdf, 744.78 kB)
- Valovice.pdf (pdf, 5.20 MB)
- Vlkava.pdf (pdf, 2.56 MB)